Botoks
Toksyna botulinowa zwana potocznie botoksem jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu medycy estetycznej .
Czym jest ta toksyna i jaka jest jej rola ?
Jest to oczyszczona forma neurotoksyny produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum, która jest odpowiedzialna za wywoływanie zatruć jadem kiełbasianym. Znanych jest kilka rodzajów toksyny botulinowej. W medycynie estetycznej wykorzystuje się toksynę botulinową typu A . Blokuje ona uwalnianie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiadającego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Dzięki temu działaniu nie dochodzi do skurczów mięśnia, przechodzi on w stan relaksacji, zmniejszamy jego pracę a tym samym nasze zmarszczki ulegają spłyceniu lub likwidacji. Oczywiście jest to działanie tymczasowe, aktywność mięśniowa powraca po około sześciu miesiącach.
Kiedy zacząć myśleć o botoksie ?
W okolicach 25. roku życia zaczynają się u nas pojawiać pierwsze zmarszczki mimiczne i wtedy też możemy myśleć o profilaktycznym zastosowaniu toksyny. Zabiegi botoksu w młodym wieku pięknie wygładzą naszą skórę, ale także zapobiegną powstawaniu zmarszczek mimicznych w przyszłości. Oczywiście zabieg ten może być wykonany również u osób starszych, dzięki czemu będziemy mogli wygładzić już utrwalone zmarszczki oraz zapobiec ich pogłębianiu się.
Po ilu dniach zaczyna działać botoks?
Pierwsze efekty widoczne są już zwykle po dwóch – trzech dniach od zabiegu, a pełny rezultat można ocenić po 2 tygodniach. Efekty zabiegu utrzymują się zwykle do sześciu miesięcy, po czym konieczne jest powtórzenie zabiegu. Zwykle przy kolejnym zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej efekty pojawiają się szybciej, a czas działania botoksu może być nieco dłuższy (nawet do ośmiu miesięcy).
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg z zastosowaniem botoksu poprzedza konsultacja z lekarzem, który zdecyduje o kwalifikacji pacjenta oraz omówi możliwe efekty podania toksyny botulinowej.