Obrazowanie ultrasonograficzne to nieinwazyjny test medyczny, który pomaga lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń.
Ultradźwięki są bezpieczne i bezbolesne. Tworzy obrazy wnętrza ciała za pomocą fal dźwiękowych. Obrazowanie ultrasonograficzne jest nazywane skanowaniem ultrasonograficznym lub ultrasonografią. Wykorzystuje małą sondę zwaną przetwornikiem i żel umieszczany bezpośrednio na skórze. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przechodzą od sondy przez żel do ciała. Sonda zbiera odbijające się dźwięki. Komputer wykorzystuje te fale dźwiękowe do tworzenia obrazu.
Badania ultrasonograficzne nie wykorzystują promieniowania jonizującego (takiego, jakie stosuje się w przypadku promieni rentgenowskich).
Ponieważ obrazy są rejestrowane w czasie rzeczywistym, mogą pokazać strukturę i ruch szybko poruszających się struktur takich jak serce. Ułatwia to również badanie pacjentów, którzy nie mogą wstrzymać oddechu, nie wykonują poleceń lub są niespokojne.
Kolejną zaletą ultrasonografii jest obrazowanie narządów w wielu płaszczyznach z wyborem odpowiednich, przydatnych projekcji.
Wszystkie te czynnik sprawiają, że ultrasonografia jest szczególnie cennym narzędziem w diagnostyce chorób wieku dziecięcego.
- USG stawów biodrowych jest to badanie diagnostyczne pozwalające na wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych. Każde dziecko po urodzeniu powinno mieć wykonane USG stawów biodrowych. Najlepszym czasem na badanie jest okres około 6 tygodnia życia dziecka. W większości przypadków kolejne kontrolne badanie nie są konieczne.
- USG przezciemiączkowe jest to badanie oceniające budowę mózgowia u noworodków i niemowląt. Badanie jest bezpieczne dla dziecka. Pozwala uzyskać obraz ośrodkowego układu nerwowego w sposób szybki, bezbolesny i bezinwazyjny. Badanie wykonuje się przez ciemiączka, które są nieskostniałym połączeniami kości czaszki. W badaniu ultrasonograficznym wykorzystuje się najczęściej dostęp poprzez ciemiączko tylne, zarastające pomiędzy 6 a 16 tygodniem po porodzie oraz przez ciemiączko przednie zarastające w późniejszym okresie, pomiędzy 10 a 18 miesiącem życia dziecka.
- USG szyi wykorzystuje metodę wysokiej rozdzielczości. Ta metoda pozwala na zobrazowanie zmian nierozpoznawalnych w typowym badaniu palpacyjnym. W badaniu ultrasonograficznym szyi ocenie podlegają ślinianki, tarczyca, przytarczyce, i boczne obszary szyi. Badanie dopplerowskie spektralne i w kolorze służy ocenie przepływu w dużych naczyniach krwionośnych.
- USG tarczycy i przytarczyc pozwala na ocenę ich wielkości i budowy. Do badania ultrasonograficznego tarczycy nie trzeba się przygotowywać w sposób szczególny. Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut.
- USG jamy brzusznej jest podstawowym badaniem obrazowym oceniającym narządy jamy brzusznej. Jest to badanie, które z uwagi na swoją bezinwazyjność powinno być wykonywane cyklicznie u każdego – noworodka, niemowlęcia i dziecka. Wskazaniem do wykonania badania są schorzenia wątroby, pęcherzyka i dróg żółciowych, śledziony, trzustki oraz nerek i pęcherza moczowego. Badanie USG brzucha jest również pomocne w rozpoznawaniu schorzeń jelit. Starsze dzieci u których planowane jest wykonanie badania jamy brzusznej, powinny być specjalnie przygotowane. Zaleca się by badanie wykonane było na czczo. Godzinę przed badaniem USG należy dziecko napoić (woda mineralna niegazowana, herbata) co pozwala na wypełnienie pęcherza moczowego i ocenę narządów miednicy małej. U niemowląt badanie powinno być wykonane przed kolejnym karmieniem.
- USG układu moczowego jest obecnie podstawowym badaniem wykonywanym przy podejrzeniu nieprawidłowości w zakresie układu moczowego (nerek, moczowodów pęcherza moczowego). Jest też metodą najczęściej stosowaną w monitorowaniu przebiegu i efektów leczenia.
Badaniem ultrasonograficznym można ocenić wielkość, kształt, położenie i budowę nerek (obecność wodonercza, zdwojenia nerek, torbieli, zmian guzowatych), uwidocznić poszerzenie moczowodów, zobrazować budowę pęcherza moczowego.
USG dróg moczowych u noworodków i niemowląt wymaga napojenia lub nakarmienia dziecka pół godziny przed badaniem. Jeżeli ultrasonografia planowana jest u dziecka w wieku pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia, godzinę przed badaniem należy dziecko napoić. Maluch powinien wstrzymać się od oddania moczu.
Jeżeli dziecko ma więcej niż 5 lat, do badania powinno przystąpić na czczo). Dwie godziny wcześniej należy zaś podać mu 2–3 szklanki niegazowanego płynu. W tym przypadku także ważne jest wstrzymanie mikcji.
- USG moszny – ocena jąder. Badanie ultrasonograficzne w skali szarości jest uznawane za podstawową metodę obrazowania stosowaną do oceny zmian morfologicznych moszny. Dodatkowo udoskonalenia metody dopplerowskiej kodowanej kolorem i badania dopplerowskiego mocy pozwoliły na ocenę zarówno budowy jak i unaczynienia, co umożliwia bardziej precyzyjne rozpoznanie skrętu jądra, przyczepków jądra (Morganiego), zmian zapalnych jąder, guzów oraz zmian pourazowych i naczyniowych.
Przed każdym kolejnym badaniem ultrasonograficznym wskazane jest przygotowanie wcześniejszych opisów badań oraz posiadanych zdjęć/wydruków z przeprowadzonego badania.
Oferta:
- usg przezciemiączkowe głowy
- usg szyi w tym tarczycy
- usg jamy brzusznej
- usg układu moczowego
- usg miednicy małej
- usg stawów biodrowych