Nietolerancja histaminy. O co chodzi?
Histamina jest aminą biogenną wytwarzaną przez niektóre komórki naszego organizmu. Substancja ta bierze udział w reakcji alergicznej i jest przyczyną powstawania chorób atopowych. Oczywiście histaminę przyjmujemy również z pokarmami, aczkolwiek jest ona rozkładana w jelitach przez DAO czyli diaminooksydazę , a w innych tkankach przez HNMT, czyli metylotransferazę.
Nasuwa się oczywisty wniosek, że u większości zdrowych nie jest problemem spożywanie pokarmów o większej zawartości histaminy.
Jednakże jest pewna grupa osób, u których spożycie znacznie mniejszej dawki histaminy z pożywieniem powoduje pojawienie się objawów typowych dla alergii, pomimo, że nie doszło do kontaktu z alergenem, co spowodowane jest obniżeniem DAO w jelitach, a to skutkuje różnymi objawami nietolerancji histaminy np: katar, świąd, pokrzywka, kaszel, kichanie, ból brzucha itp.
Ważną rolę odgrywa potwierdzenie nietolerancji histaminy (rzetelny wywiad lekarski, zlecenie określonych badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia nietolerancji histaminy jak i wykluczenie schorzeń o podobnym przebiegu klinicznym). W tym celu konieczna jest wizyta u specjalisty alergologa.
To właśnie alergolog po dokładnym zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu konkretnych specjalistycznych badań oceni stan kliniczny pacjenta i zaordynuje odpowiednie leczenie farmakologiczne,
Kolejnym krokiem jest dieta eliminacyjna – niskohistaminowa
W nietolerancji histaminy zaleca się wykluczenie tych pokarmów, które charakteryzują się:
1. Dużą zawartością histaminy np: alkohol, napoje fermentowane, suszone owoce, wędzone mięso, skorupiaki, sery pleśniowe, sery długodojrzewające, awokado, bakłażan, szpinak, kiszona kapusta,
2. Które są inhibitorami DAO np: alkohol, czarna herbata, zielona herbata, napoje energetyczne
3. Które wyzwalają uwalnianie histaminy np: alkohol, papaja, pomidor, czekolada, wieprzowina, owoce cytrusowe, orzechy włoskie, nerkowca i ziemne, barwniki spożywcze, przyprawy, zioła i inne dodatki do żywności.
Można w dużym uproszczeniu zasugerować, iż najwięcej histaminy znajduje się w produktach długo przechowywanych w tym mrożonych lub poddawanych procesom fermentacji, dojrzewaniu, suszeniu, wędzeniu. Najmniej histaminy znajduje się w produktach świeżych i nieprzetworzonych zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego.
Lek. Med. Joanna Osmenda