Dzienniczek mikcji – co to jest i jak należy go wykonać
Dzienniczek mikcji jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnostyce i leczeniu zaburzeń oddawania moczu u dzieci. Badanie wykonywane jest przez rodziców w warunkach domowych. Aby było wiarygodne, obserwacja powinna trwać przez dwa kolejne dni. Aby rodzice mieli pełną kontrolę nad dzieckiem badanie powinno być przeprowadzone w ciągu weekendu.
Obserwacja polega na zanotowaniu w specjalnie przygotowanej tabelce każdego epizodu oddania moczu – objętość oddanego moczu wraz z godziną. Dziecko powinno oddać mocz do nocnika tak aby po mikcji można było zmierzyć dokładnie objętość oddanego moczu używając pojemnika z podziałką w mililitrach.
Drugim elementem obserwacji jest ocena przyjętych płynów. W tym celu w drugiej części tabelki należy zaznaczyć godzinę oraz objętość przyjętego płynu. Za płyny uważane są: woda mineralna, soki oraz zupa.
Dokładne wykonanie dzienniczka mikcji stanowi dużą pomoc w postawieniu prawidłowej diagnozy na początku procesu diagnostyczno terapeutycznego, dlatego ważna jest dokładność przy jego przeprowadzeniu.
Dodatkowym elementem wspomagającym diagnostykę zaburzeń mikcji jest karta obserwacji dziecka moczącego się w nocy. Notatki wykonujemy przez dwa kolejne tygodnie.
Należy zaznaczyć wszystkie epizody nokturii – dziecko samodzielnie wybudza się, odczuwając potrzebę oddania moczu podczas snu, epizody moczenia nocnego oraz dziennego. Istotna jest ocena objętości moczu oddanego po nocy (diureza nocna).