Diety odchudzające nadal kojarzą nam się z dużymi wyrzeczeniami. Czy tak jest? Zdecydowanie nie!
Współczesne podejście do tworzenia posiłków sprawia, że odchudzanie jak najbardziej może być przyjemne.
Należy sobie uświadomić, że odchudzanie składa się z kilku etapów i jest to proces rozłożony w czasie. Odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta odchudzająca w połączeniu z aktywnością fizyczną daje najtrwalszy efekt, który przekłada się na utrzymanie docelowej wagi ciała.
Czy istnieje dieta bezpieczna?
Rodzajów diet jest bardzo dużo. Każdy sposób odżywiania prowadzący do zmniejszenia kaloryczności dostarczanych posiłków, czyli gdy zachowamy ujemny bilans energetyczny prowadzi do chudnięcia.
Chodzi o to, żeby schudnąć w bezpieczny sposób, bo nie możemy być na diecie do końca życia. Dlatego też odżywianie podczas odchudzania powinno być normalnym, odpowiednio zbilansowanym, składającym się z różnorodnych składników jadłospisem, bo tylko taki sposób możemy trwale wpisać w utrzymanie wagi ciała po odchudzaniu oczywiście poszerzając listę produktów dozwolonych ( o wyższej kaloryczności), ale zachowując nadal podstawowe zasady dobrego odżywiania oto kilka z nich:
-
-
Regularność zjadanych posiłków, co wcale nie oznacza, że obiad musi być „sztywno” o tej samej porze, bo czasami np: wykonujemy pracę zmianową.
-
Odpowiedni skład posiłku (obecność węglowodanu złożonego, białka stałego oraz odpowiedniej ilości wymaganej przy odchudzaniu tłuszczu nienasyconego).
-
Minimum to 4 posiłki dziennie, a przerwy między posiłkami to ok 3 do 4 godzin.
-
Odpowiednia ilość warzyw , owoców, a także produktów pełnoziarnistych i wody.
-
Aktywność fizyczna.
-
Dietę dobieramy biorąc pod uwagę PPM, czyli podstawową przemianę materii, jest to bardzo ważne przy planowaniu diety odchudzającej.
Czynnikiem mającym znaczenie w procesie odchudzania jest zmiana w sposobie myślenia. Pozytywne nastawienie bardzo pomaga w osiągnięciu celu.
Pewne nawyki żywieniowe powinny pozostać z nami już na zawsze, bo jeżeli powrócimy do „starych” niekonieczne dobrych nawyków żywieniowych to mamy murowany efekt jo-jo i nie jest to wynik stosowania diety tylko wynik powrotu do chaotycznego jedzenia zarówno pod względem regularności, składu jak i ilości zjadanych posiłków. Dlatego też zmiana w sposobie odżywiania i w pewnym sensie dokonuje się na poziomie „głowy”.
Lek. Med. Joanna Osmenda