Czy dieta w alergii wziewnej ma znaczenie? Jak pomóc sobie w leczeniu alergii za pomocą diety?
Alergia „wziewna”
Uczulenie na alergeny wziewne to powszechna dolegliwość, dotycząca blisko 30% ogólnej populacji w Polsce. Najczęściej kojarzy się z takimi objawami jak katar, kichanie, łzawienie oczu lub dusznościami, czyli typowymi objawami alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek czy astmy oskrzelowej. W Polsce najczęściej dotyczy alergii na pyłki drzew, traw czy roztoczy kurzu domowego. Mechanizm tych dolegliwości jest związany z wytworzeniem swoistych przeciwciał w klasie IgE, których głównym mediatorem jest histamina. Co ważne należą to tzw. reakcji natychmiastowych, czyli objawy występują w krótkim czasie po kontakcie z alergenami.
Postępowanie okiem alergologa:
Uczulenie na alergeny wziewne najczęściej kojarzymy z objawami kataru czy kichania występującymi zaraz po kontakcie z alergenem. Jednak nie są to jedyne objawy, które mogę wystąpić u typowego alergika. Może się okazać, że osoby uczulone na wspomniane alergeny będą podawać objawy świądu gardła, warg czy uszu po zjedzeniu niektórych produktów. Dotyczy to zwłaszcza surowych owoców i warzyw. Objawy pojawiają się kilka do kilkunastu minut po ich spożyciu. Takie dolegliwości nazywamy Zespołem Alergii Jamy Ustnej „OAS” (Oral Allergy Syndrom) i jest typowym objawem alergii krzyżowej pomiędzy alergenami pyłków a owocami czy warzywami. Ważne jest, że objawy występują po spożyciu tylko surowych produktów np. chory nie jest w stanie zjeść surowego jabłka, ale po szarlotce objawy w ogóle nie występują. Typowe objawy alergii krzyżowej są nieprzyjemne dla pacjenta, ale nie mogą prowadzić do reakcji anafilaktycznej, której się obawiamy.
Z perspektywy alergologa, poza leczeniem objawowym (farmakologicznym) wskazana jest eliminacja z diety pokarmów wywołujących objawy. A w szczególnych przypadkach można również rozważyć immunoterapią (powszechnie nazywaną odczulaniem).
Postępowanie okiem dietetyka:
Wszystkie te objawy można łagodzić poprzez stosowanie diety bogatej w potas, sód, magnez i wapń. Dodatkowo ważne jest, aby dieta zawierała produkty przeciwzapalne. W związku z tym taka dieta jest w szczególności bogata w warzywa, owoce, ryby i orzechy. Wskazane jest także spożywanie ciepłych posiłków, np. zup i czy ciepłej herbaty, ponieważ ciepłe posiłki mogą być pomocne w problemach z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny.
Co jeść?
- Warzywa, takie jak: brokuły, ogórki, fasolka szparagowa, cebula, czosnek, papryka, sałata, bakłażan, cukinia. Warzywa są bogate w antyoksydanty, które odpowiadają za zwalczanie substancji prozapalnych.
- Owoce cytrusowe, ponieważ mają działanie antyhistaminowe.
- Winogrona są źródłem polifenoli, które zmniejszają stan zapalny wywołany alergią wziewną w drogach oddechowych.
- Orzechy włoskie, migdały, orzechy makadamia, orzechy nerkowca, sezam, mak. Jest to świetne źródło przeciwzapalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to także źródło wielu witamin i makroelementów, np. magnezu i wapnia.
- Przyprawy np. chilli, które rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu łatwiej się oddycha, co jest niezmiernie ważne w alergii wziewnej.
- Tłuste ryby i oleje roślinne, jako cenne źródło omega-3.
Czego powinno się unikać?
W alergii wziewnej powinno się unikać tłustego mięsa i ciężkostrawnych produktów.
Autor tekstu: Barbara Jasiewicz-Honkisz